Ile kosztuje prowadzenie fanpage

Ile kosztuje prowadzenie fanpage

Profesjonalne prowadzenie fanpage stało się w ostatnich latach kompletnym „must have” dla małych, średnich i dużych firm. Social media to nie tylko prowadzenie profilu firmy, to szansa na promocję produktów wśród fanów i grupy docelowej oraz budowanie wizerunku firmy w mediach społecznościowych. Mówiąc o social mediach przychodzi na myśl prowadzenie facebooka i prawidłowo. Facebook jest najpopularniejszym i największym tego typu medium na świecie. Oczywiście mamy do dyspozycji inne jak instagram, tik-tok i youtube, które warto wybrać i dostosować do profilu prowadzonej działalności.

Prowadzenie social mediów – kto powinien się tym zająć?

Wciąż wiele osób myśli, że fanpage można prowadzić z doskoku, jako dodatkowe zajęcie, które można wykonać pomiędzy innymi obowiązkami. Nic bardziej mylnego! Prowadzenie działań w social mediach wymaga wysiłku i staranności, a przed wszystkim regularności oraz ciekawego, angażującego użytkownika contentu. W takiej sytuacji zarządy firm i poszczególni przedsiębiorcy dochodzą do wniosku, że warto powierzyć prowadzenie social mediów komuś z zewnątrz. Prowadzeniem profilu może zająć się twój pracownik, który zajmuje pozycję social media managera, może robić to zewnętrzna agencja social media ale jest też wielu freelancerów, którzy świadczą usługi prowadzenia fanpage. Obojętnie komu nie zlecisz tej pracy zawsze pojawia się pytanie – ile kosztuje prowadzenie fanpage?

Nie lubię odpowiadać w taki sposób ale tym razem jestem zmuszony napisać – to zależy. Jak dobrze wiesz fanpage, fanpageowi nie jest równy. Tak, jak firma nie jest równa firmie. Każdy zajmuje się czymś innym, ma inną specyfikę pracy i oczekuje innych efektów wykonanej pracy. Poniższy wpis pozwoli Ci ocenić jak pracuje agencja social media, czy też freelancer, któremu chcesz powierzyć prowadzenie profilu swojej firmy.

Ile kosztuje prowadzenie fanpage firmy ?

Musisz mieć plan, a konkretniej strategię prowadzenia profilu. Brzmi to trochę banalnie ale zajmując się prowadzeniem firmowego profilu musisz zacząć o planu działania. Prowadzenie facebooka zależy od grupy docelowej, której chcesz prezentować swoje treści. Samo publikowanie postów przypomina czasami firmowy portal informacyjny, który zapycha kanały social media informacjami niekoniecznie dopasowanymi do danej grupy odbiorców. Nam chodzi o taki plan obsługi social media, który zaangażuje użytkownika ale i pozwoli nam realizować własne cele biznesowe. Więcej o naszych usługach przeczytasz w zakładce prowadzenie social mediów cennik

Jak często publikować?

Kolejny raz muszę napisać, że odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Prowadzenie social mediów, a w zasadzie częstotliwość publikowania postów zależy od specyfiki branży. Nie każda firma może kilka razy dziennie wrzucać swoim odbiorcom nowe treści, a czasami wręcz nie powinna. Nie zmienia to jednak faktu, że cena prowadzenia social mediów zależy głównie od ilości publikowanych postów i tworzonego przez agencję contentu.

Od wyglądu zależą koszty prowadzenia social mediów

Doskonale wiesz, że prowadzenie konta zależy od jego wielkości. Zupełnie inaczej prowadzisz konto małej firmy, która ma niewielu fanów, a jeszcze inaczej profil z kilkoma tysiącami followersów. Prowadzenie konta firmowego to głównie przyciąganie uwagi dlatego szczególny nacisk należy położyć na identyfikację wizualną marki. Jeżeli zlecając prowadzenie fanpage nie masz określonej formy graficznej, to musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami, które przełożą się później na wzrost rozpoznawalności i zaangażowania pośród potencjalnych klientów.

Profesjonalne prowadzenie to różne formaty

Samo wrzucanie nieobrobionych zdjęć może okazać się drogą do nikąd. Prowadzenie facebooka przynosi ogromne korzyści ale tylko wtedy, kiedy nasi obserwatorzy aktywnie biorą udział w dyskusjach pod postami, czy też wysyłają zapytania do administratora profilu. Firmowy fanpage to nie reklama w google ads, jego rolą jest zainteresowanie i wyedukowanie klienta o usługach twojej firmy oraz korzyściach, jakie owe usługi/produkty dają. W związku z tym skuteczne prowadzenie fanpage będzie wymagało od Ciebie znajomości wielu narzędzie wspomagających prowadzenie mediów społecznościowych.

Dostarczanie materiałów do publikacji

Do obsługi firmowego facebooku potrzebujemy materiałów. Teraz zadajmy sobie pytanie kto te materiały może nam dostarczyć? Jeżeli zajmujemy się obsługą profili social media cukierni, to ktoś powinien przygotować profesjonalną sesję przysmaków, jakie oferujemy. Jeżeli w naszej szkole tańca odbywają się zajęcia, to również byłoby dobrze wrzucić kilka materiałów video, które pokazują w jaki sposób zajęcia się odbywają. Podział obowiązków zależy od umowy pomiędzy stronami. Warto znaleźć złoty środek, ponieważ przyjazdy i wykonywanie pracy w miejscu Twojej działalności z pewnością ma wpływ na koszty prowadzenia profilu.

Odpowiadanie na komentarze i wiadomości

Z doświadczenia wiem, że najlepszych odpowiedzi udzielają pracownicy firmy, czyli osoby które dobrze znają produkt/usługę oraz procedury i procesy w firmie. Jeżeli decydujesz się nie powierzenie moderacji osobie, która skupia się na prowadzeniu facebooka firmowego, to musisz mieć pewność, że przekazane zostały wszystkie procedury oraz schmeaty działania. Są to elementy wspomagające prowadzenie fanpage ale nie wyobrażam sobie aby komunikację firmy mógł prowadzić ktoś, kto nie wie jak ma się zachować w danej sytuacji.

Kampanie reklamowe

Poza ruchem organicznym na profilu należy wziąć pod uwagę prowadzenie płatnych działań, tj. prowadzeniu kampanii facebook ads. Obsługa kampanii facebook to kolejna usługa, która będzie miała wpływa na koszt prowadzenia strony. Kampanie reklamowe facebook, to całkowicie coś inneg, niż dodawanie kilku postów miesięcznie. Należy ustalić ile kampanii będzie prowadzonych, jakich kreacji będziemy używać i jakie cele kampanii założymy. Czas poświęcony na przygotowanie reklam oraz wielkość budżetu, który mamy do rozdysponowania przekłada się wprost na koszt prowadzenia fanpage.

Podsumowanie

Wiesz już, że na koszt prowadzenia fanpage ma wpływ:

  • regularne prowadzenie fanpage oraz ilość publikowanych postów miesięcznie
  • czas poświęcony na przygotowanie identyfikacji wizualnej
  • czas poświęcony na przygotowanie strategii działania
  • kampanie wspomagające prowadzenie social media
  • miesięczny budżet reklamowy
  • prowadzenie działań marketingowych

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego posta wiesz na co zwrócić uwagę pytając o usługę prowadzenia profilu. Pamiętaj, że cenę obsługi social media możesz zawsze negocjować i szukać rozwiązania korzystnego dla obu stron. Najważniejsze aby skuteczne prowadzenie facebooka realizowało twoje cele i przynosiło korzyści dla Twojego biznesu. Jeżeli zastanawiasz się co jest lepsze : Strona internetowa, czy profil na facebooku? – przeczytaj nasz ostatni post.

Jeżeli szukasz freelancera, który podejmie się prowadzenia fanpage, to zapraszam do kontaktu. Może Cię zainteresować samo prowadzenie facebooka, jak i kampanie wspomagające prowadzenie, do którego wykorzystam budżet reklamowy płatny. W ramach usługi prowadzenie instagrama jest darmowe! Zajmujemy się również copywritingiem, czyli tworzeniem treści na Twoja stronę i do mediów społecznościowych, więcej przeczytasz tutaj: copywriting co to?


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *